Ukázka DLP ( SLA ) tisku


Jak probíhá DLP tisk na naší tiskárně.

Dnes Vám ukážu, jak probíhá tisk modelu na DLP či SLA tiskárně. Následující řádky Vám ukáží, že to není tak jednoduché jako je třeba tisk na FDM tiskárně, ač ani takový tisk není úplně jednoduchý pro dosažení perfektního výtisku.

Nejdříve laicky řeknu co je to DLP nebo SLA tiskárna. Rozdíl mezi DLP a SLA je jen v původu světla. Buď je to LED nebo LASER co vytvrzuje fotopolymer ve vrstvách např. 0,05 mm. Každou vrstvu tiskarna vytvrdí na membráně a následně přilepí k další vrstvě. Takovéto vrstvy se skládají na sebe, až vznikne objekt ve velké přesnosti. To je jen tak v rychlosti řečeno co je to tiskárna DLP. Přesněji se tématu DLP tisku budeme věnovat v některém příštím blogu.

Nejprve nakreslíme nebo si stáhneme model, který chceme tisknout. Jako první doporučuji v programu překontrolovat, jestli je objekt kompletní a nenachází se tam chyba ( chybějící triangl či neuzavřené plochy a přidružené objekty jestli jsou součástí objektu) . Na následujícím obrázku můžeme vidět, chybu v objektu, kdy packy nejsou součástí podstavce. Někdy se to objeví až při slicrování.