3D tisk je vrstvení a přidávání materiálu. Jenže u nás ho umíme i ubírat. Nebo-li gravírovat. Chcete-li vypalovat, řezat atd. atd.
Co to je a jak to funguje ? Není to složité a ani úplně jednoduché. Je to hlavice s laserem, ktera je pohyblivá na určitém rámu. Motory ji pohánějí a ta v určité vzdálenosti vypaluje ( uhelnatí ) vzor do objektu. V našem případě je to do dřeva a papíru.
Strojů na gravírování je několik.
Pantografy jsou manuální stroje, které využívají šablony písma nebo předlohy ornamentu. Mají různé uspořádání ramen, přičemž na jedné straně ramena bývá vodící kolík a straně druhé gravírovací fréza, či jiný nástroj.
Gravírovací plottery jsou počítačem řízené. Fréza těchto strojů je vedena na základě počítačového návrhu. Jejich výhodou oproti pantografům je obvykle velká tuhost konstrukce a vedení frézy za pomoci krokových motorů, a z toho plynoucí přesnost výrobku. Servomechanismy využívající pro pohyb frézy šnekové převody a kluzná nebo valivá ložiska dosahují obecně nejvyšší přesnosti.
Malé gravírky jsou určeny pro výrobu jednoduchých štítků, návrh je vytvářen přímo v gravírce a stroj má omezené možnosti zpracování návrhu.
Gravírovací plottery nabízejí mnohem širší škálu funkcí díky dokonalejšímu technickému provedení. Návrh a výpočet trasy frézy je proveden počítačem mimo gravírku, a tudíž umožňuje zpracovat i složitější grafiku.
Nejmodernější gravírky jsou laserové. Dělí se na několik druhů dle použitého laseru. Asi nejpoužívanější je druh laseru CO2, který umí gravírovat organické materiály jako dřevo, plast, sklo a kůže. Laser vyniká trvalostí výsledku, přesností, rychlostí a flexibilitou. Neexistují skoro žádná omezení v gravírované grafice. Výsledkem použití laserové technologie je přesný a trvalý popis, který lze odstranit pouze hrubou silou.
U nás najdete tu laserovou hlavici bez CO2. Jak jsem již psal, tak umíme do dřeva, papíru, některých plastů a testujeme i další materiál pro gravírování našim laserem.
Tady je test fotografie https://youtu.be/vnlG8m3H6nU
A co jsme vše dělali? Jmenovky na vánoční dárky, vizitky, loga sportovních klubů. Dokonce jsme dělali i logo do lakovaného kokosu.
Zde je vidět. Že dokážeme i více odstínů.
No a detailní logo do papíru :
Takový postup než bude vypálené logo je trochu, ale jen trochu složitější.
1. Vybrání a úprava obrázku či šablony co budeme vypalovat.
2. Připojení stroje k PC a seřízení prostoru pro vypálení na objektu.
3. Kalibrace a zaostření laseru.
4. Nastavení délky vypalování a síly laseru nad každým bodem. ( tím se nastavuje
hloubka vypálení a odstín ) Pro každý materiál je to trochu jinak.
5. Kontrola po vypálení a vyčištění optiky na laseru a úprava loga ( zalakování a jiné úpravy )
HOTOVÓÓÓ :-)
Ceny jsou individuální podle doby a složitosti objektu a materiálu pro gravírování.
Nebojte se nám napsat pro nacenění nebo jen pro další informace. Rádi Vám vše zodpovíme.
Pokoušíme se plnit vaše sny a nápady.
Tímto samozřejmně nekončíme a s gravírováním půjdem ještě dál a né jen laserem a ne jen 3D tiskem.
Menší ochutnávka nebo jak se říká Coming soon :-) :-)
Brzy nashledanou ;-)